Warto zwiedzić w okolicy:

    W Giżycku znajduje się XIX-wieczna Twierdza im. Generała von Boyen. Całą panoramę Giżycka i okolicy podziwiać można z kawiarenki na szczycie zabytkowej wieży widokowej. Jedyny  czynny w Europie ręcznie przesuwany most obrotowy na zbudowany na kanale Łuczańskim, a nad jez. Niegocin: najdłuższe w Polsce kamienne molo, port Żeglugi Mazurskiej i port jachtowy. 

    Można wybrać się na autokarową wycieczkę z przewodnikiem lub indywidualnie samochodem: do Wilna, Kaliningradu oraz w najciekawsze miejsca Mazur np. Tajna kwatera Hitlera w Gierłoży , kompleks bunkrów w Mamerkach, sanktuarium Maryjne w Świętej Lipce, średniowieczne zamki krzyżackie w Kętrzynie, Reszlu  i Rynie, rezerwat Konika Polskiego PAN w Popielnie, Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie. Dużą atrakcję stanowią rejsy wycieczkowe statkami Białej Floty po Wielkich Jeziorach Mazurskich.

    Co roku w Giżycku oraz w  Węgorzewie  odbywa się wiele sportowych imprez żeglarskich, występów znanych artystów oraz ogólnopolskich imprez kulturalnych min. Konkursy piosenki żeglarskiej „Szanty”, festiwal piosenki turystycznej i biwakowej oraz koncerty wielu znanych wykonawców.

    Dla miłośników przyrody godna polecenia jest wyprawa do do rezerwatu Łabędzia Niemego nad jez. Łuknajno lub do pobliskiej Puszczy Boreckiej, ostoi wielu rzadkich gatunków zwierząt, gdzie znajduje się min. zagroda żubrów.

    Wielu z Państwa powinny także zainteresować ciekawe budowle jak np. niedokończone śluzy na Kanale Mazurskim, najwyższe w Polsce wiadukty kolejowe w okolicy Stańczyk, Grobowiec-piramida w Rapie, zespół pałacowo-parkowy w Sztynorcie, pałac w Drogoszach, czy takie atrakcje turystyczne jak spływy kajakowe malowniczymi rzekami: Krutynią, Sapiną rzeką Ełk lub Pisą,  zwiedzanie leśniczówki „Pranie” należącej do rodziny Gałczyńskich, klasztoru starowierców w Wojnowie, czy wioski indiańskiej w pobliżu Giżycka.

A nie ruszając się z miejsca można zobaczyć np. takie widoki:

  

 Po letnich burzach nad jeziorem można podziwiać wspaniałe, mieniące się wszystkimi kolorami tęcze.

  

Zamglone wschody i kolorowe zachody słońca tworzą niepowtarzalny nastrój bajkowej ciszy i tajemniczości

  

A wielki, pomarańczowy księżyc w pełni roztacza po całej okolicy tajemniczą poświatę.

  

Ostatnie ciepłe promienie letniego słońca prześwitują w koronach drzew i odbijają się w tafli jeziora.

  

Jesień przynosi wiele odcieni czerwieni i brązu, a usypiająca przyroda skłania do wewnętrznego wyciszenia i spokoju.

    

Słoneczne zimowe dni zachęcają do spacerów po zamarzniętym jeziorze i połowu ryb spod lodu.

  

Śnieg i mróz dekorują na biało całą okolicę, a gałęzie drzew uginają się pod ciężarem kryształków szadzi.

Informacje dla wędkarzy:

  

Jezioro Szóstak to średniej wielkości jezioro rynnowe o  kształcie wydłużonym w kierunku: płn./zach. - płd./wsch.  Powierzchnia lustra wody ok. 500ha; Maksymalna głębokość: 28m;   średnia głębokość: 9m;   długość całkowita: 6 500m;  maksymalna szerokość: 1 300m;

  

Jezioro typu sielawowego. Obficie występują takie gatunki jak: płoć, okoń, szczupak, leszcz i węgorz, a w  mniejszej liczbie sandacz, sieja, miętus i sum.   W strefie przybrzeżnej można spotkać dorodnego lina, karpia, i karasia

  

Linia brzegowa  dość urozmaicona: kilka cypli trawiastych wcinających się w jezioro, kilka większych zarośniętych obficie zatok, sześć wysp porośniętych lasem mieszanym, będących siedliskiem bobrów i ptactwa wodnego. Brzegi płn./wsch. porośnięte czciną, płd./zach. w większej części łatwo dostępne, porośnięte trawą.

  

Dno w przeważającej części piaszczysto-żwirowe o bardzo urozmaiconej rzeźbie, z licznymi głęboczkami i górkami podwodnymi, o stromych stokach.  Roślinność podwodna występuje obficie do głębokości ok.4m. Wody jeziora w I i II klasie czystości charakteryzują się dużą przeźroczystością


Cały akwen objęty jest strefą ciszy. Jezioro dzierżawione jest przez gospodarstwo rybackie w Ełku. Pozwolenia na wędkowanie można wykupić na miejscu. Ceny pozwoleń: 1 dniowe - 15 PLN;   7 dniowe - 65 PLN